r57 Shell Nasıl Kullanılır?

ternet dünyasında aktif olarak yer alan hemen herkesin aşina olduğu kavramlardan biri de şüphesiz shell atmaktır. Aslına bakılırsa shell atmak oldukça geniş bir alana sahip olması nedeniyle birçok alt başlığa ayrılarak incelenmelidir. Bu bağlamda öncelikli olarak shell kavramının tanımını yapmak ve en sık tercih edilen shell türlerinden bahsetmek gerekir.

“Shell en basit ifadeyle; bir internet sitesinin dosya dizinine birtakım amaçlar dolayısıyla erişmede kullanılan dosya türleri olarak tanımlanabilir. En sık tercih edilen shell türleri ise; r57 ve c99 shellerdir.”
Kronolojik olarak bakıldığında c99 sheller, r57 shellerden daha eski olsa da kullanım oranları açısından aralarında ciddi farklılıklar bulunmamakla birlikte son dönem hackerları tarafından genellikle r57 shell tercih edilmeye başlanmıştır.

r57 shellin basit kullanımı, zahmetsiz yapısı ve etkin kullanıldığı takdirde bireyin isteklerine büyük ölçüde yanıt veren bir dosya olması hiç şüphesiz popülerliğini bu denli arttırmasındaki temel etkenlerin başında gelir. Bu aşamada “r57 shell nasıl kullanılır?” sorusunun yanıtını aramak konu bütünlüğü açısında faydalı olacaktır.
r57 shell kullanmak isteyen bireylerin takip etmesi gereken aşamaları şu şekilde sıralamak mümkündür:
Öncelikli olarak shell atacakları siteyi ve bu siteye hangi amaçla shell atmak istediklerini belirlemeleri gerekir.
Sitedeki açıklar belirlenmeli ve sitenin dosya dizinlerine hangi yoldan erişileceği üzerine bir taslak çalışması yapılmalıdır.

Amaçla ilintili olarak domain yahut hostinge mi erişileceği belirlendikten sonra yazılım ve sosyal mühendislik teknikleriyle shell siteye atılmalı ve iyi bir şekilde gizlenmelidir.Burada hiç şüphesiz en önemli aşaması sitedeki açıkların belirlenmesidir. Herhangi bir siteye shell atmak isteyen bireylerin sitedeki açıkları belirlemesi noktasında hayli zaman kaybetmesi muhtemeldir. Fakat, sitedeki açıkların doğru tespit edilmemesi takdirinde shell atmanın başarısızlığa uğrayacağı göz önünde bulundurulursa, detaylı bir araştırma yapmadan evvel harekete geçilmemesi gerektiği ifadesinin haklılığı açık bir şekilde görülür.

“r57 shell nasıl kullanılır?” sorusunun cevabı noktasında kritik öneme sahip aşamalardan bir tanesi de, siteye atılan shellin gizlenmesidir. Shell atma işlemi başarılı olsa dahi kimi zaman iyi gizlenemediğinden dolayı site sahibi tarafından kolaylıkla temizlenebilir. Bu nedenle hackerlar, shell kullanımı esnasında her aşamada dikkatli ve özenli davranmadığı takdirde tümüyle bir başarı elde etme olasılıkları büyük ölçüde düşüş yaşar.

 

r57 shell indirmek için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir